1 Eylül 2013 Pazar

Merhabalar,

PHP geliştiricilerinin büyük bir kısmı yazılım geliştirmeye Windows altında başlıyor ve genellikle bunun için crackli yazılımlar kullanıyor. Crackli kullanmasa bile notepad++ isimli uygulama gayet küçük, hızlı ve pratik bir biçimde isteklerimize cevap veriyor.

Geliştiriciler belli bir süre sonra sunucular için linux kullanamaya başladıklarında afallıyor. Hangi editörü kullanmaları gerektiğini bilemiyorlar. Bunun için bu yazıda Linux altında kullanabileceğiniz en iyi 5 PHP editörünü anlatacağım.

Sondan başlayalım.
5)gPhpEdit

Oldukça küçük sekmeli olarak çalışan bir editör. Kod renklendirmesi yapabiliyor ve HTML/CSS syntax'ı destekliyor. Performansı gayet güzel, kodların okunabilirliği iyi ve istemediğiniz herhangi bir özellik yok. Son derece primitif olarak tasarlanmış. Editörün en kötü yanı ise sol taraftaki satır numaraları. O ne öyle yahu, eşşek kadar satır numarası mı olur?

4)Geany

Bana kalsa Geany 1. sırada olmalı. Hız, işlevsellik, kod tamamlama, kod renklendirme, makro kaydetme, çok dil desteği, kodlama ayarları... Ne isterseniz içerisinde barındırıyor bu editör. Sol tarafta da o dosya içerisinde tanımladığınız fonksiyon ve değişkenler için bir navigatör var. Tanımlamalarınıza buradan kolayca ulaşabiliyorsunuz.
Windows altında notpad++ ne ise o hatta daha fazlası Geany'dir. Kod tamamlama özelliği bir Visual Studio değil belki ama en istediğiniz seviyede sizi tatmin edebiliyor. Son sürümde bir bug vardı, işaretçi ile seçim yaptığınızda kapanıyordu. Umarım en kısa zamanda düzeltirler.(7 Eylül'de test ettim hata düzeltilmiş)
3)Aptana Studio 3

Eclipse Stratch üzerine inşa edilmiş bir proje Aptana Studio. Kendisi gayet başarılı bir ide. Geanyden biraz daha kalabalık ama tabii ki marifetleri de o denli çok. Neredeyse Netbeans'in sahip olduğu bütün özelliklere sahip. Gerçek bir web editör arıyorsanız size js ve css konusunda da yardımcı olacak. Aptana Studio orada duruyor.


2)Eclipse PHP Development Tools

Eclipse'in PHP development tools (PDT) eklentisi. Eclipse pek çoğumuzun kullandığı bir geliştirme ortamı. PHP desteği için de PDT adında bir eklentisi bulunuyor. Pek çok insan severek kullanıyor ancak ben beğenmiyorum açıkçası. O kadar büyük bir platforma yakışmayan bir eklenti ve o kadar da kullanışlı gelmiyor. Tabii ki java için kral Eclipse.

Geldik zirvedeki isime...
1)Netbeans

Netbeans pek çoğumuzun bildiği bir editör aslında. Bu editör pek çok programlama dilinde kullanılıyor ve native olarak destek veriyor. Açıkçası buraya Geany'i yazmamamın bir nedeni var. Kod tamamlama konusunda çok daha iyi ve bir ftp sunucusunda çalışmaya izin veriyor. Bu nedenle Netbeans'ı birinci sıraya yazıyorum.

Değerlendirmeyi elimden geldiği kadar adil yapmaya çalıştım. yapamadıysam affola. Görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

1 yorum: