1 Eylül 2013 Pazar

Merhabalar,

Bu yazımızda Linux altında çalışan en iyi müzik oynatıcıları inceleyeceğim. Winanmp'in çok popüler olduğu günleri, sonra nasıl olduysa bir anda hayatımızdan çıktığına şahit olduk. Media Player donar ve dakikalarca öyle kalırdı, sonra VLC geldi de bizi bütün bu dertlerden kurtardı. Tabii bunlar Windows ürünleri kullandığım karanlık zamanlardaydı.

Hemen her dağıtımda ön tanımlı olarak gerek müzik dinleme yazılımları oluyor elbette. Ancak içlerinde iyisi var kötüsü var. İnceleyip görelim.

Banshee

Banshee ile başlıyoruz. Ubuntu 11.04 sürümünde Rhytmbox kaldırıldı ve yerine Banshee kondu. Açıkçası Linux altında çalışan en başarılı oynatıcı bence Banshee.

Pek çok tipteki aygıt ile çalışabiliyor. iPhone ve iPod, Android ile senkronize olabiliyor.
Podcastlari dinleme şansı veriyor.
DAAP, Last.fm, miro ve amazon mp3 store radyolarını dinleme şansı veriyor.
Bilgisayarınızdaki müzikleri otomatik olarak tarıyor ve bunları sizin için listelere ekliyor.
Çalan mp3 hakında wikipedia'dan bilgiler topluyor.

Gençlikte her şey olur
Banshee çok genç bir yazılım. Bu nedenle eklenti sayısı az. (Gerçi ne aradığınıza göre değişir) Kütüphaneleri ile ilgili de bazı performans sorunları oluyor. Eğer hız benim için herşeydir diyorsanız yazının altındaki rakiplere bir göz atmanızda fayda var. Sonuçta çocuklar düşe kalka büyüyor...

Amarok
KDE için tasarlanmış bir müzik oynatıcı yazılım. KDE ile aralarındaki senkronizasyon gerçekten harika. Sıradan yazılımların aksine 3 sütunu var.
Solda müzik dosyalarınızı gösteriyor, lokal, medya, internet ya da podcast kaynaklı olması farketmiyor. Sağda çalınanlar listesini görüyoruz. Ortada ise wikipedia bilgilerini ve şarkı sözlerini görüyorsunuz.
KDE kullanıcısı olarak ben Amarok kullanımını güzel ve rahat buluyorum.

Diğer alternatiflere de göz atalım.

Rhytmbox
Ubuntu 11.04 sürümünde bu yazılımın öntanımlı gelmesini terk etmişti. Banshee ile aralarında inanılmaz bir benzerlik var. Pek çok özellikleri ortak. Ancak Banshee'den daha hızlı çalışıyor. Aralarından tercih yapmak sizin seçiminiz, yeni bir arayıştaysanız bence göz atın.

Exaile ve Clementine ise benim gibi Amarok'un bu kadar büyük bir yazılım olmadığı günleri kaçırdıysanız ve ufak bir oynatıcı arıyorsanız sizin istediğiniz yazılımlar olabilir. Exaile çok daha basit bir oynatıcı ancak Clementine Last.Fm integrasyonu ve şarkı sözü gösterme özelliklerine sahip.

Aslında Linux multimedya oynatıcıları arasında kıyasıya bir rekabet var ve bu da her yeni sürümde bir adım daha atmaya zorluyor. Bu nedenle oynatıcıların gelişmişliği yüksek. Eğer bunlardan biri veya başka bir oynatıcının hayranıysanız, yorumlarınızla herkese yardımcı olabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder