18 Eylül 2013 Çarşamba

Merhabalar.

Bugün sizlere Google'ın Raspberry Pi için sunduğu bir teknolojiyi anlatmak istiyorum.

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi bir iPhone boyutundaki, küçük ve ucuz bilgisayarın adıdır. Aşağıdaki resimdeki gibi tam olarak:

Raspberry Pi
Raspberry Pi
Dediğim gibi bir iPhone boyutunda ama marifetleri ondan çok daha fazla. Üzerinde bir HDMI çıkışı, bir Ethernet girişi, iki adet USB portu, CSI kamera bağlantısı, ses jackı ve modele 256 ya da 512 mb Rame sahip. Ayrıca 700 mHz olan işlemcisi dinamik olarak 1 gHz'ye kadar arttırılabiliyor. Sd kart yuvasına taktığınız kart da sizin sabit sürücünüz oluyor.

Coder for Raspberry Pi Nedir?

Bu adresten ulaşabileceğiniz, indirip sd kartınıza atıp Raspberry Pi üzerinde çalıştırdığınızda sizi hazır bir web geliştirme ortamı ile buluşturan bir Google projesi.

Bu neden tercih edilmeli sorusunun cevabı ise basit. Ucuz ve taşınabilir. Ayrıca bir eğitim ortamı olarak edinilmesi son derece ucuz. Raspberry  Pi'nin sadece 35$ olduğunu söylemiş miydim?
Tanıtım videosunda dediği gibi, oturma odanızdaki bir sınıf gibi. Web için geliştirmeler yapmayı öğrenmek istiyorsanız ve bu ortamı ucuz bir şekilde edinmek istiyorsanız, bu proje tam size göre.

Türkiye'de Raspberry Pi model B (512 mb Ram) satın alabileceğiniz mağaza ise Robotistan. Raspberry ile kullanacağınız bütün ekipmanları da aradan temin edebilirsiniz.

Görüşmek üzere.

0 yorum:

Yorum Gönder