16 Eylül 2013 Pazartesi

Açık kaynak kodlu yazılımlar ister farkedelim, ister farketmeyelim, her geçen gün daha fazla giriyor hayatımıza. Örneğin içimizde "Ben hiç VLC player kullanmadım" diyebilecek kaç kişi var. Ya da hiç Firefox kullanmamış olan var mı? Farketmediğimiz pek çok yazılım var aslında hayatımızda yerini alan. Bugün bunların içinden en kullanışlı olanlarını, hayatımızı en çok kolaylaştıracak olanları ele alacağım.
Mozilla Firefox

1) Mozilla Firefox

Açık kayak kodlu bir web tarayıcı olan Mozilla Firefox hayatımıza ilk girdiğinde Internet Explorer için bir rakipti. Daha sonra rakibini solladı, piyasanın hakimi oldu. Hızı, eklentileri ile bizi etkiledi. Bugün hala diğer tarayıcılardan daha stabil ve eklentileri ile göz kamaştıran bir yazılım. Ayrıca standartlara çok uygun bir biçimde gelişiyor, yapılan tasarımların karşılığını tam olarak veriyor.
VLC Player

2) VLC

Pek çok codec ve medya biçimini destekleyen VLC Player, ufak boyutu performansı ile göz kamaştırıyor. Ayrıca playlist oluşturma, shoutcastleri dinleme, altyazı biçimleri ile oynama, kaydırma gibi pek çok özellik barındırıyor. Ayrıca bütün platformlarda çalışabiliyor.

Filezilla
3)Filezilla

Eğer FTP kullanmak hayatınızın bir parçasıyla ve tam özellikli ücretsiz bir yazılım arıyorsanız Filezilla tam size göre. E herkes kullanmaz bunu, uzun uzadıya yazmayalım.

Audacity
4)Audacity

Bazen müziklerinizle oynamak, birleştirmek, kesmek mi istiyorsunuz? Audacity tam size göre! Ses filtreleme, volume ayarlama, kesme, koparma, parçalama, ısırma, birleştirme... Bütün bu işlemler için harika bir araç. Ayrıca yazılım her geçen gün daha da gelişiyor. İlk kullandığım gün ile arasında çok büyük farklar var. Ses kaydetme özelliği de var!

5)Gimp

Fotoğraflarınızda değişiklik yapmak için ideal bir araç. Aslında gimp için ne yazmam gerektiğini çok düşündüm. Sadece filtreleme, boyutlandırma gibi işlemler yapmak isteyen son kullanıcı için de, resimlerde efektler koymak, yeni görseller oluşturmak, afişler tasarlamak isteyen profosyoneller de bu yazılımı kullanabilir. Sanıyorum ki açık kaynak dünyasının medahar-ı iftari olan ilk 5 yazılım içerisinde yerini alır. Ayrıca photoshop fırçalarını da kullanbiliyor ve eklentileri de çok çeşitli.

Openoffice
6)Openofficee.org (Libreoffice)

Ofis uygulamaları hayatımızın hiç şüphesiz bir parçası. Ve bu konudaki en büyük mitlerden biri de Microsoft'un ofis programları üreten tek şirket olduğudur. Tek değil. Ve en büyük rakibi bir açık kaynak kodlu yazılım. Yanlış bilinen şeylerden bir tanesi de Openoffice'in Microsoft Office kadar yeterli olmadığıdır. Halbuki Openoffice en az Microsoft Office kadar yeterlidir. Eğer ofis yazılımlarına para vermek istemiyorsanız ve Microsoft formatlarını da destekliyorsanız sizin için en iyi alternatif Openoffice olacaktır.

Yeni yazılımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder