19 Eylül 2013 Perşembe

Merhabalar,

Yıllardır herkes şöyle der: Linux kullanmak Windows kullanmaktan çok daha zor, sadece komut kullanabilen inekler kullanır.

Sanırım tarihin en büyük yalanlarından bir tanesi bu. Microsoft Windows ürünleri ile yani çok az gelişen, değişimi çok az olan bir işletim sistem ile bilgisayar kullanmaya başlamış insanlar için değişiklik çok zor geliyor. Sahi neden Microsoft ürünleri ile satılıyor bilgisayarlar? (ipucu)

Kurulum

XP'yi herkes hatırlar. Pek çok kişi de XP kurulumu yapmıştır, klavye ile giriş yapılırdı. Delete L Enter. Sadece bölümü silip formatlamak için klavyede bir şeyler yapmanız gerekiyordu. Aynı yıllarda Ubuntu dağıtımının sadece mouse kullanarak 7 adımda işletim sistemi kurmanızı sağlayan bir kurulum arayüzü vardı. Daha sonra Microsoft Vista ile grafik arayüzlü bir yükleyiciye geçti. Microsoft Linux'u takip etti, arkadan geldi.

Kurulum Sonrası

Sürücülerin CD'lerini takıp sırayla kurmamız gerekiyordu. Yoksa donanım hiç çalışmayabilirdi. Ancak Linux dağıtımlarında sürücüler otomatik olarak yüklenir ve kurulumdan sonra herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Hatta pek çok dağıtımda Ofis programları bile yüklü gelir.

Kullanım Kolaylığı

Yükleniyor... Ops takıldı. Kaç defa bunu yaşadık? Ya da daha kötüsünü kaç defa gördük?
Mavi Ekran Hatası
Mavi Ekran Hatası
Bilgisayarımız bir anda mavi ekrana geçerdi. Virüs girmiş olabilir derdik. Explorer.exe'ye bir şeyler olmuş olurdu çoğunlukla da. Microsoft bunu çözemezken Linux Camiası şununla uğraşıyordu:
Compiz Fusion
Compiz Fusion
Yoksa ilk 3D masaüstü efektini Microsoft mu yaptı sanıyordunuz? Microsoft yine takip etti.

Stabil Kalmak

Windows 7'yi açtınız. 3 hafta hiç kapatmadınız, bu süre zarfında günlük işlemlerinizi yerine getiriyorsunuz. Oyun oynuyorsunuz, internete giriyorsunuz, ofis yazılımlarını kullanıyorsunuz ve 3 hafta sonunda sistem bir Chrome penceresi açmak istediğinizde bile isyan ediyor.

Disk birleştiricisi diye bir araç var mesela. Dağınık bir bekar erkek gibi dosyaları parçalayarak rasgele atar sabit sürücüye Windows. Sonra bunları tarayıp bir araya getirmek için disk birleştirici yapmanız gerekir. Linux hepsini derli toplu tutar ki sıkıntı yaşamayın.

Asıl iddaalı olduğum test şu. Evinizin en büyüğü, bilgisayarlarla en uzaktan ilgili kişisi için bilgisayara Windows (herhangi bir sürüm) ve Linux dağıtımlarından birini kurun. Hangisiyle daha rahat olacak izleyin. Göreceksiniz ki düşündüğünüzden çok farklı. Windows sadece bizim alışkanlığımız.

Görülmek üzere.

4 yorum:

 1. Eklemek gerekirse insanlar bilmedikleri şeylerden biraz korkuyorlar. Bunun başında da Windows 8 Metro arayüzüne kadar 95 dahil Windows 7 ye kadar değişmeyen arayüzü kullanan insanlar geliyor. Windows 8 de başlat menüsünün olmaması bile insanları yeterince sıkıntıya sokmuştu. Şimdiki zaman için ise Ubuntu'yu ele alırsak artık insanların terminal kullanmasına çokta gerek kalmadı. Temel bash komutlarını herkesin bilmesi gerekir, windows'ta cmd komutlarını bilmeleri gerektiği gibi ama illaha son kullanıcı tanımına uyacaklarsa Ubuntu 13.10 windows 8 den daha kolay kullanıma sahip ve daha hızlı fakat kimse alışkanlıklarını bırakmayı istemiyor. Tabi bir de sürekli yeni bir bilgisayar almak istediğimizde windowsu bize dayatmasalardı Linux kullanıcılarının daha da artması için güzel bir ortam sağlanırdı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu söylediklerinizin etkisi çok büyük. Ancak şunu da kabul etmek gerekiyor, Windows bilgisayar ile yeni tanışmış biri için kolay bir arayüz sunuyor. Linux tarafında biz henüz güzel arayüzler sunmaya yeni başlıyoruz. Bu nedenle asıl bundan sonrası önemli. Önümüzdeki dönemde Windows yerine başka bir işletim sistemi yüklü gelen bilgisayar sayısı daha da artacak. Piyasa koşullarının değişeceğini düşünüyorum.

   Sil
 2. Duygusal olarak bakılırsa insanlar linux'a gereğinden fazla ihanet etti.Bence ana dağıtım geliştiricilerinin ilk hedefinin linux içerisindeki kronik problemleri halletmek olduğunu bilmeleri gerekiyor.Linux dağıtımları hala kararlı donanım altyapılarına sahip değil.Buradan başlayıp daha sonra donanımı kendi lehine çevirmek gerekli.İleride şirketleri aynı fiyatı daha uyumlu ve daha kaliteli donanımlar ürettirmek zorunda bırakmalıyız

  YanıtlaSil
 3. Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get
  my blog to rank for some targeted keywords
  Freedom APK

  YanıtlaSil