18 Eylül 2013 Çarşamba

Yıllarca insanlar "Linux'a geçeceğim ama oyunlar Linux için yapılmıyor ki!" dediler. Linux kullanıcılarının oyun oynamayan, sürekli siyah bir komut ekranı karşısında durup, konsollarından mailler atan tipler olduğu zannedildi. Bir süre önce bu gerçekmiş ama benim Linux ile tanışıklık sürem olan şu 5 yıl içinde olaylar hiç de böyle değildi. Mouse bile kullanıyoruz...

Oyunlarla ilgili biriyseniz Steam'i duymamış olmanız mümkün değil. Steam oyun yapımcıları ve oyun oynayanlar için adeta bir cennet. 

Valve bir süre önce Linux için Steam'in duyurusunu yaptı. Ubuntu tabanlı dağıtımlarda gördüğüm kadarıyla da Steam sıkıntısız çalışıyor. 

Steam Linux

Artık Linux oyuncuları "oyunun" dışında değil.

Valve'nin CEO'su Newell "Microsoft'un gittikçe tıkanmış bir gelişim yönünde" olduğunu söylüyor ve "Açık sistemlerin çok daha hızlı ilerlediğini belirtiyor" Örnek olarak da "Apple AppStore'da bir güncelleme almak altı ay sürüyor, kapalı sistemler oyunların önünde engel oluyor" diyor.

Ayrıca ufak bir de haberi ben vermek istiyorum, Football Manager 2014 Linux için de çıkacak.

Linux oyun sektöründe tarihinde hiç olmadığı kadar aktif ve hızlı büyüyor. Bunun nereye, nasıl gideceğiniz izleyip göreceğiz.

1 yorum: