9 Ekim 2013 Çarşamba

Merhabalar,

Özgür Yazılım Nasıl Para Kazanır?
Bu yazımda internette çok aranan, aslında pek çok kişinin merak ettiği bir konuya değineceğim. Özgür yazılımların üreticileri nasıl para kazanıyor?

Dünya'da pek çok kişi özgür yazılıma gönül veriyor. Ancak bunların büyük bir kısmı bununla para kazanamayacağını düşündüğü için özgür yazılım geliştiriciliğini boş zamanlarında yapıyor. Ancak bununla para kazanan, geçimini bununla sağlayan insanlar var. Peki bunu nasıl yapıyorlar, özgür yazılım üretip teknolojinin gelişmesini desteklerken nasıl para kazanırsınız?

Bunun için kullanılan başlıca yöntemler ise şöyle:

1) Destek Ücreti Alın

Yazılımın kaynak kodlarını, yazılımı ücretsiz olarak verdiniz ancak bunun kurulumu zor, bunu her zaman indiren son kullanıcılar kuramaz. Bu noktada onlara destek olmak için ücret talep edebilirsiniz. Yazılımın yaratıcısı siz olacağınız için herhangi bir zorluk çekmeden kurulum ve modifikasyonunu yapabileceksiniz.

2) Yazılıma Ek Değerler Satın

Yazılımın kurulumunun ardından göze hoş gelmeyen ya da ek olması gereken bir şeyler varsa sizin bunları satmanızı engelleyen bir şey yok. Örneğin wordpress için tema satabilirsiniz.

3) Dokümantasyon Satın

Yazılımınızı ücretsiz olarak dağıtıyor olabilirsiniz ancak yazılımın dokümantasyonu için para alabilirsiniz. Örneğin bazı Wordpress eklentileri birer özgür yazılım projesi olmalarına rağmen dokümantasyonları için lisans ücretleri talep ediyorlar.

4) Derlenmiş Kodları Satın

Eğer yazılımınız C++ gibi derlenen bir dille yazıldıysa bunun derlenmesi bazen çok büyük bir baş belası olabiliyor. Pek çok lisans türü de derlenmiş dosyaların satılmasına izin veriyor. Sonuçta normal bir son kullanıcı modüllü bir derleme işlemini yapamaz. Örneğin PHP kodunun kaynaktan derlenmesi pek çok modüle ait aktivasyon bilgileri girilerek yapılır ve bu nedenle de çok kolay değildir.

5) Tecrübelerinizi Danışmanlık Hizmeti Olarak Satın

Yazılımı siz yapmamış olabilirsiniz. Hatta bir katkıda da bulunmamış olabilirsiniz. Ancak bu o yazılımı kullanmayı çok iyi bilmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Örneğin Open Office yazılımı ile ilgili danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Open Office tam bir ofis uygulamasıdır ve aslında bir şirketin ofis anlamında kullanmak isteyecekleri tüm teknik imkanlara sahiptir. Bunun şirkete uyarlanması için danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

1 yorum: