5 Ekim 2013 Cumartesi

Merhabalar,

Ubuntu GNU/Linux ailesinin en çok kullanılan dağıtımıdır. Bu yazımda sizlere çeşitli Ubuntu sürümlerinin nasıl yükleneceğini anlatacağım. Başlıkta çok çeşitli sürüm numaraları olduğuna bakmayın. Aslında hepsindeki yükleyici aynı. Bu nedenle ben örnek olarak 12.04 aldım. Diğer sürümlerde de işlem basamağı aynı şekilde işliyor.

Öncelikle Ubuntu.com adresinden kendimize uygun dağıtım sürümünü indiriyoruz. 3 GB üzeri Ram barındıran makineler için 64 bit önerilir. Eğer bu konuda biraz acemi istek, daha kararlı yazılımlar istiyorsanız, 12.04 LTS (uzun dönem desteklenen) sürümü indirmenizi tavsiye ederim.

Aslında kurulum süreci çok basit. İsterseniz indirdiğini meyayı imaj olarak bir CD/DVD'ye yazabilirsiniz. Ya da Windows kullanıyorsanız Universal USB Installer adlı uygulama ile USB belleğe yazabilir, bilgisayarınızı USB'den boot edebilirsiniz.

Diskinizi bilgisayara yerleştirip boot ettiniz karşınıza bir hoşgeldin ekranı geliyor.

Ubuntu kurulumu nasıl yapılır?
Bu adımda sol menüden kullanmak istediğiniz dili seçip seçmeniz yeterli. Eğer kurulumdan önce bir deneme yapmak isterseniz Ubuntu Dene'ye basın. Bilgisayarımı yeni aldığımda Wi-fi destekler mi korkusuyla böyle bir deneme yapmıştım.

Ubuntu Kur butonuna bastım ve ikinci basamak karşıma geldi:
Ubuntu nasıl kurulur?
Bu basamakta gerekli olanları sağlayıp sağlamadığınız kontrol ediliyor. İnternet bağlantısı şart değil ancak kurulum esnasında bilgisayarınızın internete bağlı olması tercih edilir. Bu sırada dil dosyalarınızın bir kısmı indirilir.

Eğer güncelleştirmeleri kurulum esnasından indir derseniz kurulum süreniz uzayacaktır. Kurulumdan sonra da güncelleştirmeleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Alttaki seçenekte ise size multimedya desteği verecek olan kapalı kaynak kodlu codec'ler gibi bileşenleri indirilmesi hakkında. Ben bunu işaretliyorum, kapalı kaynağa karşı olmam, müzik zevkimin önüne geçemiyor.

Devam et butonuna basınca:
Ubuntu hard disk bölümleme nasıl yapılır?
Sabit sürücünüz ile ilgili seçenekler karşınız geliyor. İlk seçenek bütün diski silip üzerine Ubuntu kurmak hakkında. Eğer bilgisayarınızda bir Windows işletim sistemi varsa bunu görecek ve yanına kur seçeneğini de ekleyecektir. Ki bu da Windows'unuzun zarar görmemesine imkan verecektir.

Eğer kendi bölümlerimi oluşturayım, biraz da swap olsun, aslında ext3 kullanmak istiyorum gibi biraz daha ileri seviye tercihler yapmak istiyorsanız başka bir şey seçeneğini işaretlemelisiniz.

Ben Diski sil ve Ubuntu Yükle seçeneğini seçtim ve şimdi yükleye basıyorum. Bu adımdan sonra siz ayarlarınızı yaparken kurulum kendi kendine kalan işleri halledecek. Aslında kurulumun önemli kısmı geride kaldı. Bir saniye ÇOK KOLAY OLMADI MI?

Ubuntu timezone seçimi nasıl yapılır?
Saat dilimi seçiminde İstanbulun üzerine tıklamanız yeterli.
Ubuntu klavye seçimi nasıl yapılır?

Daha sonra sizden klavye tipinizi seçmenizi istiyor. İstisna durumlar dışında Türkçe Q klavyeyi otomatik olarak algılar ve seçer.

Ve artık sonlara yaklaşıyoruz. Şimdi kullanıcı adı ve makina adı seçmeniz gerekiyor. Bir de şifre belirlemelisiniz kendinize. Ben her defasında uğraşmamak için otomatik giriş yap seçeneğini açık tutarım. Bu adım son adımdı :) geçmiş olsun başardınız! :)

Devam et dediğinizde size işletim sistemini tanıtan slaytlar gelecek ve kurulum süresinde bilgilenmenizi sağlayacaktır. Daha sonra kurulum bitti, isterseniz sınamaya devam edin isterseniz yeniden başlatıp işletim sisteminizin içine dalın diyecek. Yeniden başlattınızda karşınızda Ubuntu:

Ubuntu 12.04 LTS
Güle güle kullanın.

Yorumlarınızla sizde Ubuntu Kurulumu hakkında düşüncelerinizi bize aktarabilirsiniz ayrıca Twitter üzeride @ozguryazilimorg hesabını takip edebilirsiniz.

Özgür günler dilerim.

3 yorum:

 1. Merhaba, yukarıdaki adımları herhangi bir dosya içine set ederek kurulumları otomatik yaptırmak mümkün müdür? Örneğin klavye, saat, ülke seçeneklerini herhangi bir dosya içinden alsın.

  YanıtlaSil
 2. Bir kurulumdan imaj alabilirsiniz. Onu direk kopyalayarak yapabilirisiniz.

  Dediğiniz şeye baktım ama bulamadım malesef belki de yanlış ararttım. Bulursanız bizimle paylaşır mısınız?

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil