20 Eylül 2014 Cumartesi

Merhabalar,

Bugün sizlere Linux kullanmanın temellerini anlatacağım.

İnternette bugüne kadar Linux kullanmanın ne kadar zor olduğuna dair çok sayıda yazı okudunuz. Aslında, günlük kullanım açısından baktığınızda artık Windows ile son kullanıcı dağıtımlarını kullanmak arasında büyük farklar bulunmuyor. Ancak biraz daha ileri seviyeye adım atmak isterseniz, bu yazı dizimizde anlatılanlar sizin için güzel bir başlangıç olacaktır.

Bu eğitimleri Linux Mint üzerinde sizlere hazırlıyorum. Umuyorum ki herkes açısından çok faydalı olacak.

Öncelikle terminal üzerinde dizinleri gezmek için gerekli komutlara şöyle bir bakalım.

ls: Listele komutudur. Genellikle dizin listelerken ls -l parametresi ile alt alta listele anlamında kullanılır. ls -al şeklinde kullanıldığı zaman ise, gizli dosyaları da bize gösterir.
cd: Change Directory'nin kısaltmasıdır. Herhangi başka bir klasöre geçeceğimiz zaman, cd klasörismi şeklinde komut veririz.

Göreve başlamadan önce hemen bir not vereyim, Linux işletim sisteminde gizli dosya ve klasörler . ile başlar.

O halde yavaş yavaş başlayalım.

Öncelikle terminalimizi açtıktan sonra bir ls -l diyelim. Bakalım çıktımız ne olacak?

Linux ls komutu
 Bakın ls komutunu -l parametresi ile birlikte kullandık ve çıktımız bizim kişisel klasörümüzün altında nelerin olduğunuz gösteriyor.

Terminal'i ilk olarak açtığınız yer kullanıcınıza ait ana dizindir. Bu klasör Windows ürününün altındaki C:\Users\Yigit altına benzetilebilir. Ancak oradakinden çok daha sade olacak biçimde tasarlanmıştır.

Şimdi bir de bulunduğumuz klasörü değiştirelim.

Linux cd komutu

Cd komutu az önce belirttiğim gibi başka bir klasöre geçmek için kullanılır. Aklınıza geçen soruyu yanıtlamak isterim. Her defasında her klasör adını tek tek yazmıyoruz tabii ki :)

Klasörün ilk iki üç harfini (küçük-büyük harf duyarlıdır) Tab tuşuna basarsanız kabuk sizin için otomatik tamamlama görevini yapar.

Şimdi tekrar kendi ana dizinimize dönüyorum. Ve bu kez ls -al komutunu çağırıyorum. Bakalım az öncekinden farklı bir çıktı alacak mıyız?

Linux ls -al komutu


Çıktımızın bir öncekinden farkını görüyor musunuz?

Bu kez çok fazla sayıda dosya ve klasör önümüzde listelendi.

Gördüğümüz . ile başlayan dizin ve dosyalar gizli dosyalardır. Burada gördükleriniz içerisinde gelecekte en çok kurcalayacağımız dosya .profile isimli dosya.

Bu bölümün sonuna yaklaşırken, iki adet bonus komut vermek istiyorum.

pwd ve cat komutlarını şimdi size göstereceğim.

Herhangi bir dizindeyken bazen bu dizinin yolunu kopyalamamız gerekir. Peki bu dizinin yolunu nasıl öğreniyoruz? pwd komutu  tam olarak bu işi yapıyor. Bakalım nasıl yapıyor?

Şimdi bulunduğum dizinde pwd komutunu çağıyorum:
Linux pwd komutu

Komut bize yanıt olarak, bulunduğumuz dizinin yolunu gösterdi.Cat komutu ise katalog kelimesi ile aynı şeyi ifade eder, içeriğini göster anlamında kullanılır. Örneğin bir text dosyasının içeriğini dosyayı açmadan görmek istiyorsunuz. Bunun için cat komutu çok kolaylık sağlar.

Linux cat komutu


Az önce ileride kullanacağımız bir dosya dediğim, .profile dosyasının içeriğini size göstermek için cat komutunu kullandım.

İçeriği şimdilik sizi korkutmasın, aslında biraz anlamaya bağladığımızda içeriğinin henüz çok boş ve sade olduğunu göreceksiniz, ilerleyen derslerimizde bu dosya ile neler yapabileceğimizi size göstereceğim.

Şimdilik dersimiz burada bitiyor. Kendinize çok iyi bakın.

0 yorum:

Yorum Gönder